Гортаючи сторінки історії Богданівської школи

Село живе, коли не сплять лелеки

Із вирію вертаються далеких,

Коли цвіте й буяє все навколо,

Коли живе й працює рідна школа.

Історія освіти в Богданівці сягає далекого 1881 року. Саме тоді селяни власним коштом та своїми силами збудували першу церковно-приходську школу. За вчителя був дяк, який часто карав дітей. У 1928 році відкрито семирічну школу, в якій працювало 6 учителів.

У 1931 році виросло нове приміщення семирічної школи, яка у 1966 році стала середньою. У класах навчалося досить багато дітей. Гортаючи старі класні журнали, ми виявили, що у 8 класі 1965-1966 н. р. навчалося 43 учні.

До 1971 року на території Богданівської сільської ради діяло дві школи: Коптевичівська початкова і Богданівська середня, в яких навчалося 364 учні. У 1971 році Коптевичівську початкову школу було закрито, дітей переведено до Богданівської середньої школи. Перший спільний випуск учнів був у 1968 році, а першою медалісткою була Білокур Катерина Олексіївна.

1 вересня 1983 року пролунав шкільний дзвоник і новозбудована Богданівська восьмирічна школа прийняла своїх перших учнів. Приміщення було зведене на кошти місцевого колгоспу імені Михайла Захаровича Бондаренка.

Приміщення дитячого садка «Сонечко» побудоване у 1990 році за кошти цього ж місцевого господарства.

У 2013 році відремонтований та переобладнаний садочок радо прийняв у своє приміщення початкову школу.

У сільському історико-краєзнавчому музеї та невеликій, але затишній кімнаті шкільного музею «Історія школи» зібрано матеріал про розвиток освіти в Богданівці, вчителів, які працювали у школі в різні роки, директорів, які очолювали її: М. В. Стромець, Микола Петрович Лепеха, Іван Степанович Рибченко, Ф. К. Омельченко, Григорій Степанович Білокур, Ніна Миколаївна Кругляк, Валентин Петрович Чепіль, Леонід Гаврилович Будько, Людмила Олександрівна Романенко, Ірина Володимирівна Романенко, Іван Павлович Яблонський, Олександр Павлович Мотора, Людмила Михайлівна Ситник.

Більше 20 років колектив школи працював під керівництвом Людмили Олександрівни Романенко, яка доклала чимало зусиль для формування свідомої позиції своїх випускників і становлення творчої особистості вчителя.

Нині педагогічний колектив очолює Наталія Андріївна Кийко. У Богданівському НВК працюють досвідчені вчителі, вихователі, станом на 01.09. 2017р. навчається 110 учнів, у ДНЗ виховується 50 дітей.

Дошкільна освіта в Богданівці має також цікаву історію. Перше приміщення дитячого садка побудовано у 1961 році. Меблі були виготовлені колгоспними теслями, а іграшки – учнями місцевої школи на уроках праці.

У 1991 році відкрито нове двоповерхове приміщення дитячого садочка «Сонечко» на 100 місць з просторими ігровими кімнатами та спальнями, музично-спортивною залою, кімнатою творчості, музеєм народного побуту «Світлиця», новими меблями та інвентарем.

З 1995 року садок не опалювався і працював тільки влітку. З 2009 по 2013 рік діти дошкільного віку виховувались і навчались у приміщенні навчально-виховного комплексу, де для них було обладнано класну кімнату на 20 місць.

Завідували дитячим садком у Богданівці:

1961-- 1976 рік – Тавенко Поліна Іванівна

1976 – 1980 рік – Білокур Олександра Андріївна

1980 – 1996 – Моляр Ольга Андріївна

1996 – 2000 – Кудря Тетяна Павлівна

2001–2013 – Конькова Ніна Миколаївна, Борисенко Світлана Миколаївна, Москаленко Вікторія Володимирівна, Торішня Валентина Миколаївна, Русняк Юлія Василівна.

У шкільному музеї зібрані відомості про історію створення шкільної бібліотеки, адже це скарбниця усіх багатств людського духу. Приміщення восьмирічної школи не передбачало бібліотеки, зайвих кімнат не було, тому перші бібліотеки розмістилися в навчальних кабінетах.

Повноправна бібліотека в окремому приміщенні розпочала свою роботу у 1986 році. Першим бібліотекарем була Латай Катерина Олексіївна. І зараз пам’ятає вона той час. З великим бажанням та вогником у очах допомагали створювати бібліотеку вчителі та учні школи. Велику допомогу надала методист відділу освіти Толкач Ніна Павлівна, і гостинно відчинились двері цього загадкового кабінету. Бібліотекарями працювали Латай Катерина Олексіївна, Горбач Наталія Іванівна, Яблонський Іван Павлович, Гребельник Людмила Миколаївна, Власенко Людмила Олексіївна.

Наразі бібліотека Богданівського НВК – інформаційно-навчальний кабінет (завідувач Горбач Наталія Іванівна). Панує в ній порядок, тиша, загадковість, таїна незвіданого.

Книги, книги на полицях,

Завше тихо поміж книг.

Та яку ти не розгорнеш –

Щось цікаве в кожній з них…

Ю. Ванаг

У музеї історії школи зберігаються фото, табелі, подяки цілих родинних династій (батьки – діти – внуки), і вже правнуки навчаються в нашій школі.

Експозиції музею включають стенди та вітрини, експонати яких згруповано по напрямках діяльності шкільного колективу за минулі роки. Багато є матеріалів про випускників нашої школи різних років. А богданівцям є ким пишатися.

У нашій школі навчався відважний льотчик двічі Герой Радянського Союзу Михайло Захарович Бондаренко; Анатолій Григорович Прохоренко – кандидат економічних наук, професор, поет-аматор, лірик та гуморист, який по праву є гордістю і славою Богданівки; народна художниця України Ганна Миколаївна Самарська, чиї картини дивують і зачаровують; Микола Павлович Каплун – письменник, який має звання полковника; Григорій Володимирович Іванець, також полковник, кандидат технічних наук, автор та співавтор 21 наукової роботи; учасники Великої Вітчизняної війни, герої праці, орденоносці, воїни-інтернаціоналісти, учасники АТО, волонтери, ті, хто нині займає високі керівні посади, та багато інших достойних людей – випускників Богданівської школи, які щодня невтомно працюють, гідно представляють свою малу батьківщину за її межами.

Наразі п’ять колишніх випускників працюють педагогами у рідній школі: Шеремет Ольга Петрівна, Криволап Віктор Григорович, Торішня Валентина Миколаївна, Чорногор Яна Григорівна, Латай Тетяна Анатоліївна та бібліотекар Горбач Наталія Іванівна.

Цікавість у відвідувачів музею викликають вітрини-виставки. Тут і шкільна форма для дівчинки та хлопчика, і зірочка жовтеняти, і піонерський та комсомольський значки, піонерські галстуки, комсомольські квитки, чорнильниці, друкарська машинка, патефон, програвач, перші принтер, комп’ютер, калькулятор та фотоапарат нашої школи. Учні з цікавістю роздивляються, порівнюють, навіть не всі речі впізнають. Зберігаються в музеї атестати зрілості, грамоти, дипломи, свідоцтва, похвальні листи, перевідне посвідчення, картки про успішність, табелі успішності, альбоми, почесна книга піонерської дружини школи, Буквар Південноруський та інші цікаві експонати.

Зібрана інформація про вчителів та випускників школи, які пережили голод 1932-1933 років, інформація про вчителів та учнів, які були призвані до лав Червоної Армії в перші дні Великої Вітчизняної війни:

- Білокур Олексій Павлович – учитель виробничого навчання, воював у 109-ому авіаційному бомбардувальному авіаційному Ризькому Червонопрапорному полку. Начальник авіаескадрильї.

- Непокупний Микола Олексійович – учитель географії;

- Остапко Степан Васильович;

- Щеблікін Павло Олександрович – учитель початкових класів, воював у складі 112 гвардійського піхотного полку 39 стрілкової дивізії. Рядовий. Визволяв Кривий Ріг. Після війни очолював Коптевичівську початкову школу. Відмінник освіти.

Також після війни в Богданівській школі працювали вчителі-фронтовики:

- Рибченко Іван Степанович – учитель російської мови та літератури. Воював у 150-ому західному полку (1943-1944), 956-ому артилерійському полку (1944-1945). Командир штабу частини.

- Ярославська Ольга Климівна – учитель початкових класів, української мови та літератури.

У 1944 році були призвані до лав Радянської Армії випускники 1941 року:

- Білокур Ілько Савелійович;

- Білокур Микола Павлович (полковник);

- Білокур Павло Якович – воював у складі 3-ої зенітно-артилерійської бригади проти Японії. Рядовий.

- Борисенко Микола Іванович – воював у складі 3-ої зенітно-артилерійської бригади проти Японії. Єфрейтор.

- Кулак Віктор;

- Манастирний Микола Артемович – воював у складі 3-ої зенітно-артилерійської бригади проти Японії.

На засіданнях гуртка «Юні музеєзнавці» учні розробили вікторину – гру «Чи знаєш ти свою школу?» та відмітили місця навчальних та дошкільних закладів на карті Богданівки.

На базі шкільного музею проводяться класні години, заочні подорожі, що, у свою чергу, сприяють патріотичному вихованню підростаючого покоління, адже пам’ять не має терміну давності. Кожен експонат музею, усі експозиції випромінюють повагу до вчительської праці, вдячність учнів своїм духовним наставникам.

Шкільний музей відчинений для всіх, хто не байдужий до школи. Часто заходять колишні випускники, щоб хоч на хвилинку полинути у дитинство, згадати рідні обличчя вчителів, однокласників, пом’янути тих, кого немає вже з нами, але вони продовжують жити у пам’яті вдячних учнів. І поповнюється новостворений музей новими експонатами, цікавими фактами, спогадами, а інколи й поетичними рядками про школу.

У музеї працюють юні екскурсоводи, які знайомлять відвідувачів з його експозиціями, з біографією учителів та їх внеском у становлення школи, творення нових її сторінок.

Усі стежки ведуть від шкільного порогу… Ключ до всіх духовних багатств світу – у нього, шкільного вчителя, життєвого наставника. Це він, учитель, веде дитину у світ знань, допомагає обрати із тисяч доріг свою, навчає не лише таїни шкільних предметів, а й найскладнішої з наук – бути людиною.


/Files/images/IMG_2011.JPGЦерковно-приходська школа в Богданівці побудована у 1881 році/Files/images/6 149 005 - копия.jpg/Files/images/6 058 127.jpg

/Files/images/Школа2.jpg/Files/images/діти.jpgПрацівники та вихованці дитячого садка. 1974 рік. Завідуюча дитячим садком -- Тавенко Поліна Іванівна./Files/images/Фото.jpgТавенко Поліна Іванівна -- завідуюча дитячим садком з !961-го по 1976-й рік./Files/images/фот.jpgМоляр Ольга Андріївна -- завідуюча дитячим садком з 1981-го по 1996 рік. Вихователь з 1974-го по 1981 рік./Files/images/ф.jpgКудря Тетяна Павлівна -- завідуюча дитячим садком з 1996-го по 2000-й рік. Вихователь -- з 1985-го по 1996-й рік./Files/images/DSC_0330.JPGНове приміщення дитячого садка побудовано у 1991 році на кошти місцевого господарства./Files/images/садок.jpgСтрічку перерізає вихованець садка Нікітченко Олег./Files/images/гол.jpg2013 рік. Відкриття відремонтованого приміщення дитячого садка та початкової школи./Files/images/1 103 06-05-2007 18-04.JPGПриміщення нової восьмирічної школи побудовано у 1983 році на кошти місцевого господарства./Files/images/13.03.2006 21-38-13_0012.jpg/Files/images/Богданівка гулл 2.pngНавчальні та дошкільні заклади на карті Богданівки/Files/images/04.03.2007 16-53-32_0001.jpgПедагогічний колектив середньої школи. 2007 рік. /Files/images/Романенко.jpgБільше двадцяти років колектив працював під керівництвом директора школи -- Романенко Л. О./Files/images/Яблонський.jpgЯблонський Іван Павлович - директор школи/Files/images/-Правка-3.jpgСитник Людмила Михайлівна - директор школи з 2013-го по 2017 рік

Кiлькiсть переглядiв: 313